Exchange Server 2007′ de E-Mail Address Policy lerle Çalışmak

Şirket ortamında Exchange Server 2007 kullanıcılarımıza yeni bir adres eklemek veya varolan mail adresinde değişiklik yapmak istediğimizde eğer Exchange Server kullanıcılarımız az ise adres değişikliklerini manuel olarak kendimiz gerçekleştirebiliriz. Bunun için Exchange Management Consoledan/Recipient Configuration/Mailboxiçerisinde/Kullanıcı adına çift tık/Properties/E-Mail Addresses bölümünü kullanabiliriz.

exchange server 2007 e-mail_properties

Peki ya organizasyonumuzda yüzlerce kullanıcımız varsa bu işi nasıl otomatize edeceğiz? E-Mail Address Policy lerle…

Microsoft Exchange Server E-mail Adress Policy Kullanımı

Aslında kimse durup dururken mail adresini değiştirmek istemez ancak şöyle düşünelim; emrebastug.net domainimiz vardı biz emrebastug.net u da satın aldık ve mail sunucu olarak kendi Exchange Server ımızı kullanmak istiyoruz ve iki farklı domainden de iki farklı mail adresi istiyoruz.

Ya da e-ticaret sitelerinin uyguladığı bir taktik: Aynı firma bir kaç farklı alan adı satın alıyor, hepsine farklı arayüzlere sahip web siteleri yapıyor ancak hepsi aynı firma aslında. İşte böyle bir durumda kullanıcılara farklı domainlerden mail adresleri verilmesi gerektiğinde ya da varolan adresler üzerinde değişiklik gerektiğinde E-Mail Adress Policyler kullanılabilir.

exchange server 2007 address policy

Priority (öncelik sırası) en düşük olan bir Default Policy miz mevcut. Dilersek bunun üzerinde değişiklik yapabiliriz, dilersek Prioritysi daha yüksek olan yeni bir policy oluştururuz kullanıcılarımız o policy den etkilenir. Policy ve Role larla iligli genel mantık şöyledir biliyorsunuz; Mesela Emre kullanıcısı için sistem, priority numarası en düşük olan (yani en öncelikli,öncelik sırası yüksek olan) Policy e bakar, kriterler tutuyorsa Emre kullanıcısı o policyden etkilenir ve artık bi alttaki policy ya da rule a bakmaz. Kriterler tutmuyorsa bir alttakine bakar ve onda da tutmuyorsa en nihayetinde önceliği en son olan en alttaki Default Policyden kullanıcı mutlaka etkilenir.

Policy mizin üzerine çift tıklıyoruz,

exchange server 2007 address policy

Policy den etkilenecek alıcılarımızı belirliyoruz. All recipient type düyerek tüm kullanıcılarımın E-Mail Address Policy den etkilenmesini istiyorum.

exchange server 2007 address policy

Exchange Server 2007 otomatik olarak bize birçok mail adres şablonu sunuyor. Dilediğinizi seçebilirsiniz ben kullanıcı adının tamamı ve soyismin ilk harfi olacak yeni mail adresleri eklenmesini istiyorum kullanıcılarıma. Yukarıdaki resmin alt kısmında bulunan emre.com domaini benim bu exchange server için Authoritive olmuş tek domainimi gösteriyor.

exchange server 2007 address policy

Dilersek Accepted Domains bölümünden yeni domainler ekleyebiliriz.

Default Policy i değiştirmeden önceki Primary SMTP Address lerim alttaki resmin sağ tarafında görüldüğü üzere ismin ilk harfi ve soyismin tamamı şeklinde…

exchange server 2007 address policy

4. resimdeki gibi e-mail adres şablonumuzu seçip OK dedikten sonra aşağıdaki resimdeki sonucu alıyoruz.

exchange server 2007 address policy

%g : Given Name (İlk İsim)

%s : Surname (Soyisim)

%1s : Soyismin ilk harfi anlamına gelmektedir.

exchange server 2007 address policy

Policymizi mesai saatleri içerisinde oluşturup çalışmasını mesai saati sonrasına denk gelecek şekilde Schedule edebiliriz. Bu sayede sunucumuzu yormamış oluruz.

exchange server 2007 address policy

Arayüzden yapabildiklerimizi Exchange Management Shell den de yapabiliyoruz. Exchange, bu policy düzenlemesi için çalıştıracağı komutu bize vermekte.

exchange server 2007 address policy

Uygulama sonrası Primary SMTP adreslerimiz yukarıdaki resimdeki gibi ilk ismin tamamı ve soyismin ilk harfi şeklinde oldu. Varolan eski mail adresleri silinmedi tabiki. Çünkü bir Policy i silmekle o policynin kullanıcılara kazandırdığı mail adresleri silinemez. Policy silinse de mail adresleri öylece durur. Mail adreslerini otomatik olarak silmek için management consolda biraz script yazmak gerekmekte.

Policyi uyguladıktan sonra kullanıcımızın Proterties bölümünden mail adreslerine baktığımızda yeni mail adresinin eklendiğini görüyoruz.

En alttaki "Automatic update e-mail address on e-mail adress policy" kutucuğunu etkinleştirmemiş olsaydık kullanıcımız policyden etkilenmezdi. Varsayılan olarak bu kutucuk ektif durumdadır.

exchange server 2007 address policy

 

About Emre BAŞTUĞ

Emre BAŞTUĞ