Exchange Server 2007′ de Silinen Mailbox ı Geri Getirme

Exchange Server 2007 de silinen bir kullanıcının mailbox ını 30 gün içerisinde geri getirebiliyoruz. Buradaki 30 gün default değerdir ve değiştirmek size kalmış. Örneğimize geçmeden önce bu 30 gün değerinin nereden geldiğine ve nasıl değiştirileceğine bakalım. Exchange Management Console da Server Configuration/Mailbox tabı içerisinde hangi storage grubunun içindeki hangi database in ayarını değiştirmek istiyorsak ona sağ tıklayıp Propertise diyoruz. (Storage Goup un değil, Storage Goup altında bulunan Mailbox database in Propertise ini seçiyoruz)

exchange server 2007 mailbox kurtarma

Limits bölümündeki ayarları inceleyecek olursak sırasıyla

1- Kullanıcı girilen kotayı doldurduğunda kendisine gereksiz maillerini silmesi, mailbox database (db) inde yer açması hususunda uyarı alır.

2- Kullanıcı 1. uyarıyı dikkate almaz ve mailbox db ini şişirmeye devam ederse ve 2. bölüme girdiğimiz kotaya da ulaşırsa artık sadece mail alabilir. Mail gönderemez. (3 ay telefona kontör alınmadığında artık sadece gelen aramaları cevaplayabilmek gibi bişey :))

3- Kullanıcı 2. bölümdeki kotayı da aşar ve artık 3. bölüme girdiğimiz kotaya ulaşırsa artık ne mail yollayabilir ne de alabilir

4- 14 gün boyunca silinen ITEM (Öğe) ları sakla.

5- 30 gün boyunca Disable edilen mailleri Disconnected Mailbox bölümünde saklar.

6- İlgili mailbox database inin yedeğini alana kadar silinen öğeleri sakla. (bazı noktalarda hayat kurtaran bi seçenek fakat sildiğimiz ve backup unu almadığımız öğeleri saklı tutacağından harddiski daha hızlı dolduracaktır.)

Exchange Server 2007' de Disable Edilen Mailbox ı kurtarma:

exchange server 2007 mailbox kurtarma

2 adet User Mailbox ımız  var. Örneğimizdeki Emre isimli kullanıcının mailbox ını sildiğimizi, ancak daha sonra geri getirmek istediğimizi varsayalım.

Exchange Management Console/Recipient Confugiration/Mailbox tabında hesabını silmek istediğimiz mailbox ın üzerine sağ tıklıyoruz ve Disable diyoruz. Dikkat etmemiz gereken şey kullanıcının Active Directory deki hesabınıda silmek istiyorsak Remove diyoruz. Ancak biz kullanıcının sadece mailbox ını sileceğiz.

exchange server 2007 mailbox kurtarma

Disable dedikten sonra yine Recipient Confugiration bölümünde en altta yer alan Disconnected Mailbox a tıklıyoruz.

exchange server 2007 mailbox kurtarma

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere Disable ettiğimiz mailboxlar bu bölümden görünüyor. Şimdi Emre kullanıcısının mailbox ını geri döndürmek için

exchange server 2007 mailbox kurtarma

Sağ tık / Connect diyoruz. Connect Mailbox wizardı açılıyor. Bizim kurtaracağımız şey bir resource mailbox yada Linked mailbox olmadığından User Mailbox ı seçerek ileri diyoruz.

exchange server 2007 mailbox kurtarma

Açılan bölümde Matching User diyoruz (kullanıcıyı active directory den de silseydik Existing User seçeneğiyle bu mailbox ı başka bir hesaba taşıyacaktık) ve sildiğimiz ismin üzerine tıklayarak OK diyoruz.

exchange server 2007 mailbox kurtarma

Mailbox ımızın tekrar eski yerine geldiğini görebilirsiniz.

exchange server 2007 mailbox kurtarma

 

About Emre BAŞTUĞ

Emre BAŞTUĞ