Görev Zamanlayıcı (Task Scheduler) Nedir?

Windows Görev Zamanlayıcı (task scheduler) belirli işleri pediyoda bağlama, ileri bir tarihte/saatte bir programı çalıştırma…vs. birçok işi otomatize edebildiğimiz bir sistem aracı. Örneğin shutdown komutunu task scheduler ile bir kaç saat sonra çalıştırarak pc başında değilken makinemizin kapanmasını isteyebiliriz.

Shutdown demişken;

Başlat/Çalıştır/cmd konsola shutdown /? yardığımızda komutun parametlerini görebilmekteyiz. Örneğin konsola shutdown /p komutunu yazarsanız makineniz sorgusuz sualsiz kapanacaktır. Ya da shutdown -s -t 30 komutunu yazdığımızda makinemiz 30 sn sonra kapanır. Saniye cinsinden rakamı 10 yıla kadar uzatmanız mümkün. Shutdown /s /t 30 komutunu (boşlukları unutmayalım) konsola yazmamız yeterli olsa da ben bunu Görev Zamanlayıcı’ da göstermek istiyorum. Bu vesile ile hergün şu saatte şu programı/komutu çalıştır nasıl yapılır görmüş olacağız bu küçük örnekle.

Görev Zamanlayıcının Kullanımı

Görev Zamanlayıcı’ ya Donatılar/Sistem Araçları içerisinden ulaşıyoruz. Sağ tık / Temel Görev Oluştur.

Görevimize bir isim veriyoruz.

Yazacağım komutu bi kez çalıştıracağım.

Görevin (task) nezaman başlayacağını belirliyoruz

Program (exe) çalıştıracağım için üstteki radio butona tıklıyorum.

Komutum : Shutdown

Parametleri : /s (shut) /t (time) / 0 (saniye cinsinden zaman)

Normalde Shutdown /P (hemen kapa, time belirleme) yazmamız yeterli ancak ben zaman belirlemek istersek nasıl yazmamız gerekir bunu da göstermek açısından yukarıdaki parametleri tercih ettim. (-) veya (/) kullanabilirsiniz. İkisi de aynı şeydir komut satırında.

Zamanlanmış Görevlerin Listesini ise Başlat / Çalıştır / cmd / schtasks.exe yardımı ile görebiliriz.

schtasks.exe

About Emre BAŞTUĞ

Emre BAŞTUĞ