Internet of Things (IOT, Nesnelerin İnterneti, Sensör Networkü) Nedir?

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti veya sensör networkü)
IOT, kavram olarak ilk kez 90 lı yılların sonunda kullanılmaya başladı.
Bugün Internet of Things deyince, çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirlerine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir network oluşturan cihazları/sensörleri anlamaktayız.

Internet-Of-ThingsArabanızın deposunda bulunan sensör, yakıtın azaldığını internet üzerinden akıllı telefonunuza bildirebilecek veya domates bittiğinde buz dolabınız, üzerindeki sensör ile bunu anlayıp internetten sipariş verebiliyor olacak.
Muslukları açık unutup tatile çıktınız. Siz tatildeyken lavabonuzdaki sensör, lavaboda o an kaç litre su var bilgisini telefonunuz ile paylaşacak ve musluktaki sensöre kendi durumunu bildirip musluğu kapattıracak. Orman yangınları, yangın sensörleri sayesinde algılanıp söndürme işlemi otomatik başlatılabilecek. Fabrika bacasındaki veya araba egzostundaki sensör, hesapladığı Co2 gazını sürekli yönetime bildiriyor olacak. Kabul edilebilir değer aşıldığında sensör, bir aksiyon aldırabilecek… Örnekleri çoğaltabiliriz…

 

Salt cihazlar dışında IoT bağlı Nesneler :
* Mobil telefonlar
* RFID okuyucular
* Internet bağlantılı baz istasyonları 

Bugün 12-13 milyar cihazın internete bağlı olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2020 yılına gelindiğinde 50 milyar cihaz seviyesine çıkması öngörülmektedir.

2003 yılında dünyada kişi başına düşen birbirleriyle bağlantılı cihaz oranı 0,08 iken bu oranın 2020 tahmini ise "6,48"dir.
2020 yılında, 20 adet tipik ev cihazının üreteceği bilgi trafiğinin, 2008 yılında üretilen tüm internet trafiğinden daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.

Bu kadar cihazın IPv4 üzerinden internete çıkması mümkün olmayacağı için IPv6 ya geçiş mecburi görünmektedir. Yine Internet of Things e bağlı olarak cloud servislerinin gelecekte çok daha yaygınlaşacağı, üretilen bukadar datanın toplanması, kayıt edilmesi noktasında big data yapılarının öneminin daha da artacağı tahmin edilebilmektedir.

kaynaklar: cisco, wikipedia

About Emre BAŞTUĞ

Emre BAŞTUĞ