Microsoft Excel’ de Verileri Grafik ile Gösterme

Excel 2007′ de Verilerinizi grafikler halinde göstererek görselliğini ve anlaşılırlığını artırabilirsiniz. Şirketinizde yıl içinde toplam hangi aylarda nekadar izin kullanılıyor bunu göstermek istiyorsunuz diyelim…

Microsoft Excel Grafik

Oluşturduğumuz verilerden hangilerini grafikte göstermek istiyorsak seçiyoruz. (Ben tamamını seçtim. Hepsi grafikte olacak)

Verinin tamamı seçili iken Ekle diyorum. Gördüğünüz üzere birçok şekil mevcut. Dilersek pasta dilimi şeklinde, dilersek çizgi ya da çubuk şeklinde verilerimizi grafiğe dönüştürebiliriz.

Herhangi birini seçelim. Tamam dedikten sonra grafiğimiz oluşuyor. Üst şeritimizden Düzen e tıklayıp Grafik Başlığı bölümünden grafiğimize başlık verebiliriz.

Veri etiketlerimizin (bu örnekte B,C,D sütunu altındaki verilerimiz) de grafikte gözükmesini istiyorsak Düzen bölümü içinde Veri Etiketleri/Göster demeliyiz.

Gördüğünüz gibi veri etiketlerimiz de artık grafikte gözükmekte.

Son olarak, diyelimki 2007 yılını göstermek istemiyorum. Ya da bazı ayları göstermek istemiyorum. Bu durumda Şerit menüde Tasarım Bölümünden Veri Seç diyoruz. Ve istediğimiz düzenlemeyi buradan yapabiliyoruz.

About Emre BAŞTUĞ

Emre BAŞTUĞ