Outlook 2007 Uzak Öğe Üst Bilgisi ve Mail Boyutuna Kota Koymak

MS Outlook’ ta pek kullanmadığımız bir özellik…

Outlook Uzak Öğe Üst Bilgisi

Bilgisayarınızda yeteri kadar sabit disk alanı yoksa ve mail trafiğiniz oldukça fazla ise size gelen maillerin tamamı mail sunucunuza geliyor ancak bilgisayarınıza sadece küçük bi özeti yükleniyor mailin (Konu, Kimden, Önem, Ek ve Boyut). Siz mail üzerine çift tıkladıktan sonra açılan menüden dilerseniz mailin tamamını bilgisayarınıza yükleyebilir, dilerseniz aynı menüde maili sunucudan sil seçeneği ile maili bilgisayarınıza hiç kayıt etmeden ve okuma zahmetinde bulunmadan silebilirsiniz. Bazılarımız için gereksiz birşey gibi görünebilir. Ancak cinsel içerikli maillerden tutunda, saçma sapan bir yığın mail okumak zorunda kaldığımız gerçeğini göz önünde bulundurursak güzel bir özellik. Daha da önemlisi gereksiz yere bilgisayarımızdaki  Outlook mail veritabanını gereksiz yere şişirmemiş oluyoruz.

Outlook 2003 ve 2007 versiyonlarında bu özellik aynı yerden ayarlanıyor.

Yalnızca Uzak Öğe Üst Bilgisini Yükle seçeneği aktifse, gelen mailinizin başında yukarıdaki ikon gözüküyor. Maile çift tıklıyoruz

ve yukarıdaki uyarıyı alıyoruz. İletiyi bilgisayarımıza yüklemek için 2. seçeneği işaretledikten sonra birkez Gönder/Al yapıyoruz. Olmadı Outlook u kapatıp açabilirsiniz. Bilgisayarınıza hiç maili yüklemeden sunucudan direkt olarak silmek isterseniz de en sondaki seçeneği seçebilirsiniz.

Bu yolu takip ederek ve

yukarıdaki menüye geldikten sonra Düzenle diyerek Uzak Öğe Üst Bilgisi özelliğini etkinleştirebiliriz.

Bu bölümde mailler için bir kota belirleyebiliriz. Yani örneğin 5kb ve altındaki mailleri tamamen okuyayım ama 5kb üzeri mailleri Outlook direk bilgisayarıma yüklemeden önce bizden onay istesin şeklinde bi ayar yapabiliriz.

“5 kb üzeri maillerin sadece Üst Bilgilerini yükle” şeklinde bir ayar yaptığımızda resimde de görüldüğü üzere 1. mail 5 kb dan küçük olduğu için direk yüklendi ancak 2. mail için onay bekleniyor.

About Emre BAŞTUĞ

Emre BAŞTUĞ