Sanal Bellek (Pagefile.sys) Nedir Windows 7′ de Sanal Bellek

SANAL BELLEK (Paging file),  XP' den aşina olduğumuz bir özellik. Windows 7' de biraz daha geliştirilmiş. Bizim boyutunu artırmamıza artık gerek yok. Sistem pagefile ın yönetimi ile kendisi ilgileniyor.

Sanal Bellek Uygulaması şu işe yarıyor: Çalıştırdığınız tüm programlar normalde makinenizin fiziksel hafızasına yüklenir. Ancak fiziksel hafızanın yeterrsiz olduğu durumlarda makineniz hata verir/uygulamayı ansızın kapatır (Bunu photoshop gibi fiziksel memory kaynaklarını aşırı tüketen programlar kullanan tasarımcılar iyi bilir. Photoshop kendini bianda kapatır ve eğer az önce kaydetmediyseniz tüm çalışma bianda gider).Fiziksel Memory nizin, yani RAM inizin kaynakları gerekli – gereksiz sürekli tüketilmesin diye işte bu sanal bellek uygulaması geliştirilmiştir. Sabit Diskinizde bulunan Page File üzerine programlarınız erişir ve değişkenlerini sürekli oraya yazıp silerler. Tıpkı fiziksel belleğinizde olduğu gibi aynı çalışma mantığı ile bu işlem devam eder. Windows, özellikle gereksiz ya da boşta duran (uzun bi süre önce açtığınız ama hiç kullanmadığınız bi program gibi) birçok servisi ve uygulamayı hemen page file a göndererek zaten az ve değerli olan fiziksel belleğimizde yer açmış olur.

Uygulamanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da var tabii. Normalde verilerin en hızlı yazılıp silinebildiği yer RAM (random access memory – rassal erişim belleği) dir. Sabit diskinize yazılıp silinen veriler ram dekiler kadar hızlı olamayacağı için page file uygulaması performans noktasında eksiklik yaratabilir. Özellikle oyunlarda page file ı kapatmanız size gözle görülür bir performans sağlayabilir. Tabii fiziksel belleğiniz oyun için yetiyorsa…

Şimdi Sanal Bellek uygulamasını nereden açıp kapatildiğimizi, boyutunu nasıl artırabildiğimizi inceleyelim:

Bilgisayarım' a (my computer) sağ tıklayıp Özellikler (properties) diyoruz (kısayol:Windows+Pause). Gelişmiş Sistem Ayarları (Advanced) bölümüne tıklıyoruz.

pagefile

Sistem Özellikleri/Gelişmiş tabı içerisinde Performans bölümünde bulunan Ayarlar butonuna tıklıyoruz. Gelişmiş tabı içinde bulunan Değiştir Butonuna tıklıyoruz.

pagefile, sanal bellek

Ve nihayet ulaşıyoruz.laugh

En yukarıda bulunan checkbox ı işaretlediyseniz gerekli ayarlamaları zaten Windows 7 sizin için yapıyor. Ancak "fiziksel belleğime çok güveniyorum istemiyorum sanal bellek kardeşim" diyorsanız kutucuğu boşaltıp direksiyona siz geçebilirsiniz 🙂 . Ortada bulunan Özel boyut radio butonuna tıklayarak kendiniz boyut belirleyebilirsiniz. Alt bölümde önerilen bellek boyutu kadar boyut tanımlamanızda fayda var. Gerekli boyutugirdikten sonra Ayarla ve Tamam butonlarına tıklıyoruz. İlk defa bu ayarlamaları yapıyorsak sistem bizden restart isteyecektir…

pagefile.sys

About Emre BAŞTUĞ

Emre BAŞTUĞ